RECENZIA Jennifer E. Smithová: Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad

Friday, July 13, 2012

Jedna z kníh, pri ktorých ste Googlu vďační za funkciu automatického dokončovania. No práve ten názov (ktorý je tak dlhý, až si myslím, že by to malo byť zakázané), je jednou z vecí, ktorá dokáže mimo obálky zaujať, a dokázala by som vymenovať tisíce (som fanúšikom hyperbol) príkladov, kedy i tieto dva faktory smrteľne (veď vravím) zavádzali. A tak sa Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad (a.k.a. prinášam ďalšiu možnosť využitia CTRL+C a CTRL+V okrem nezáživných stredoškolských projektov) javí ako rozkošný romantický príbeh, ktorý by ste odignorovali, keby tá obálka nebola taká pekná. Musím vás však sklamať, pretože tentoraz sa pod fasádou skrýva omnoho (ak je to vhodné, môžete taktiež považovať za hyperbolu, no myslím, že v tejto zátvorke až tak nepreháňam) viac.
Hayley chýbali asi štyri minúty na to, aby stihla lietadlo do Londýna na otcovu svadbu so ženou, ku ktorej si nevie a asi ani nechce nájsť cestu. Navyše na rozdiel od všetkých tých výhovoriek, ktorými sa z tejto udalosti chcela vyvliecť, toto ani nespravila naschvál. Štyri minúty... v podstate je to celkom krátka doba. Neočakávali by ste, že dokáže váš život tak zmeniť. Rovnako, ako by ste neočakávali, že taká nenápadná kniha, akou je táto, vo vás dokáže vyvolať toľko emócií.
Kniha, prirodzene, nesklamáva absenciou elementu, ktorou predáva: dievča stretne chlapca a ich stretnutie vyvolá asi takú reakciu, akú nájdete vo všetkých romantických knihách. Trúfam si však tvrdiť, že trochu klame názvom - už len spomenutie lásky na prvý pohľad u mňa totiž vyvoláva krútenie očami a očakávanie jednoduchého, naivného príbehu. No to, čo som dostala, bolo komplikovanejšie a realistickejšie. Povedať, že táto kniha je o tom, ako Hayley na letisku stretne Olivera a nasledujúcich dvadsaťštyri hodín sa na seba zamilovane pozerajú, by zavádzalo. Iste, kniha je o láske, no nie o takej, s ktorou sa stretávame výsostne na stránkach kníh. Viac než tým sa kniha zaoberá láskou spozorovateľnou v každodennom živote, ak len dávate pozor - nechápeme ju, a predsa proti nej nič nezmôžeme; témou, ktorá je minimálne pre mňa omnoho zaujímavejšia než vykonštruované vzťahy medzi dvoma straaašne sexy hrdinami (čo si budeme o súčasnej YA nahovárať).
Kvôli mnohým rozporuplným recenziám som spočiatku ku knihe pristupovala dosť negatívne, no akonáhle sa moja prazvláštna myseľ dostala ku informácii, že Jennifer E. Smithová vyštudovala kreatívne písanie University of St. Andrews, išlo to so mnou dolu vodou. Na jej písaní sa to určite podpísalo - Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad (mala by som zaviesť do používania skratku a celý svet by sa mi poďakoval) je napísaná citlivo, emotívne a hoci som bola na začiatku presvedčená, že kniha ako takáto sa mi predsa nemôže páčiť, a už vôbec nie tak veľmi, ako sa mi páčila, stal sa presný opak a hoci som túto rozmerovo drobnú knižku "zhltla" za pár hodín, pozitívne dojmy vo mne doznievali ešte dlho potom. A verte mi, mne sa to tak často nestáva.

Hodnotenie: ★★

Comments

2 Comments

RSS
  1. Fííha to znie dosť dobre.:) Dúfam, že sa ku knihe raz dostanem.:)
    Mimochodom, vitaj späť!^^"

    ReplyDelete
  2. Úžasná kniha! Pred nedávnom som si ju prečítala a dala som jej, rovnako ako ty, päť hviezdičiek :). Naozaj ma zaujala, nebol to len sladký príbeh, ale našlo sa tam veľa emócií. Plakala som na tých najneočakávanejších miestach.

    PS: Vitaj nazad :)

    ReplyDelete

once upon a time

ich meno je Norah a Coccinelle
ich revírom sú YA knihy
zabudla som, ako to ide ďalej

Categories

Archives